Tuvi sümbol

Oma maalidel kasutan sageli kala sümbolit – kuldkala.

Kuldkalakest, kes täidab kolm soovi, teab muinasjuttudest ilmselt igaüks. Kuid kalal kui sümbolil on veel palju tähendusi, millest osad on laiemalt tuntud, osad aga mitte nii väga. Selles postituses tahangi Sulle tutvustada kala sümboolika tähendusi.

Kala kui külluse sümbol

Kala kui külluse sümbol

Mõnes kultuuris peetakse kala jõukuse ja õnne sümboliks, eriti Hiinas ja Jaapanis, kus kala, eriti kuldne kala, võib olla seotud rikkuse ja heaolu ning ka hea õnne toomisega.

Näiteks Hiina uusaasta laualt ei puudu kunagi kala, sest usutakse, et kala söömine aastavahetusel toob küllust kogu järgnevaks aastaks. Seda peetakse ka soodsaks märgiks majandusliku edu saavutamiseks.

Kala kui kaitse sümbol

Kala kui kaitse sümbol

Nii Aafrika hõimude kultuuris, indiaani kultuuris Põhja-Ameerikas kui ka Austraalia aborigeenide kultuuris on kasutatud kalade kujutisi amulettidena ja kaitse sümbolitena, et kaitsta kandjat halbade jõudude ja vaimude eest ning ohtude eest. Samuti usutakse, et kala toob õnne ja heaolu.

Ka India traditsioonides on kala, eriti koi-karp, seotud kaitsva jõuga. Koi-karpe kasutatakse sageli kaunistustena kodudes, eriti veesõidukite läheduses või tiikide ääres. Usutakse, et koi-karbid toovad kaitset ja õnne ning hoiavad eemal halbu energiad.

Jaapanis seostatakse koi-karpe lastega ja nende heaolu ning kaitsega. Iga aasta 5. mail tähistatakse Jaapanis lastepäeva ning sel puhul riputatakse sageli majade ja tänavate kohale koi-karbid, et kaitsta lapsi ja tuua neile õnne ning turvalisust.

Kala kui vabanemise ja puhtuse sümbol

Kala kui vabanemise ja puhtuse sümbol

Kala sümboliseb ka puhastumist ja vabanemist, eriti hinduismis ja budismis, kus seda seostatakse tihti karmaga ja kannatuste tsüklist vabanemisega (samsara).

Hinduistlikus mütoloogias on kalad seotud jumalate lugudega, mis kirjeldavad nende jõudu ja puhastavat mõju.

Näiteks on lugu jumalast Matsyast, kes ilmub, et päästa kuningas Satyavrata, tuntud ka kui Manu, suurest uputusest. Manu on üks hinduistliku kosmilise tsükli loojatest ning ta on teadaolevalt inimkonna esivanem.

Matsya ilmub Manule kalana, kui Manu püüab kala ookeani püüdes. Kala palub Manul enda kinnitamist tugevasse köitesse, et ta saaks teda tõmmata ohutusse kohta. Kuna kala kasvab kiiresti, palub ta Manul ehitada laeva ja asuda sellega suure uputuse ajal merel. Seejärel kasvab kala järjest suuremaks, kuni ta lõpuks paljastab oma jumaliku olemuse ja räägib Manule, et ta on jumal Vishnu.

See lugu rõhutab kalade sügavat spirituaalset tähendust hinduismis, kus kala esindab puhastumist, taassündi ja karmast vabanemist. Kui Manu järgib kala juhiseid ja ehitab laeva, siis ta ja teised pääsevad uputusest ning saavad uue alguse, mis sümboliseerib vaimset ärkamist ja vabanemist tsüklist samsara.

Kala kui viljakuse ja paljunemise sümbol

Kala kui viljakuse ja paljunemise sümbol

Antiik-Egiptuses olid kalad viljakuse ja paljunemise sümboliks ning neid kummardati viljakusjumalate auks.

Näiteks oli jumal Osiris, kes oli viljakuse, põllumajanduse ja ülestõusmise jumal, tihti kujutatud kalajumalana, kuna tema valitsemisajal peeti Niiluse jõge viljakuse allikaks.

Lisaks oli jumalanna Hathori, kes oli viljakuse, armastuse ja emaduse jumalanna, sageli kujutatud koos kalade ja lehmadega, mis olid tema sümbolid. Kalade kujutised olid seega olulised osad egiptlaste religioosses ja kultuurilises maailmapildis ning sümboliseerisid viljakust, elu ja paljunemist.

Ka Põhja-Ameerika indiaanlaste hõimude ja Aafrika hõimukogukondade legendides võivad kalad esineda viljakusjumalate või -jumalannadena, kes tagavad saagi ja paljunemise edukuse. Nendes kultuurides võib kalade püüdmine, söömine või nendega seotud rituaalid olla seotud viljakuse tseremooniatega, mis on suunatud viljakuse ja paljunemise soodustamisele kogukonnas.

Kala kui lõpmatuse ja tsüklilisuse sümbol

Kala kui lõpmatuse ja tsüklilisuse sümbol

Kala kuju, eriti ringikujuline, sümboliseerib  lõpmatust ja lõpmatu jõu ideed. See on seotud elutsükli pideva ringlusega ja lõputute võimalustega.

Tiibeti budistlikes tekstides viidatakse sageli “kala-ringile”, mis tähistab samsara tsüklit, kus hinged sünnivad, kannatavad ja surevad, kuni jõuavad lõpuks valgustumiseni.

Ashanti hõim Ghanas, Aafrikas kasutab kala kui lõpmatuse sümbolit, mida tuntakse kui “Sankofa”. Sankofa kujutab kala, kes vaatab tagasi oma saba poole, sümboliseerides minevikust õppimist ja minevikust ammutamist, et kujundada paremat tulevikku. See sümbol rõhutab tsüklilist loomust ja mineviku, oleviku ning tuleviku seotust ning julgustab inimesi olema teadlikud minevikust, et kujundada paremat tulevikku.

Mõnedes indiaanlaste põlisrahvaste kultuurides, nagu Navajo ja Hopi, võivad kalade kujutised olla osa mandalatest, mis esindavad lõpmatust ja tsüklit. Mandalad on ringikujulised kujundid, mis esindavad kosmilist tasakaalu ja lõpmatut tsüklit elus. Kalade kujutised võivad olla osa nende mandalate ornamentikast, sümboliseerides looduse tsüklilist olemust ja elu pidevat taastumist.

Grupis olevad kalad väljendavad ühtekuuluvust ja koos tegutsemise jõudu.

Kala kui kokkuleppe ja üksmeele sümbol

Kala kui kokkuleppe ja üksmeele sümbol

Mõnikord võib kala sümboliseerida kokkulepet ja üksmeele saavutamist, eriti kui seda kujutatakse paarina, kes liigub üheskoos. See võib esindada harmoonilist suhet või koostööd, kus kaks osapoolt liiguvad ühise eesmärgi suunas. Näiteks võib kala sümbol olla seotud abielu või partnerlussuhte tugevdamisega.

Kala kui emotsionaalse tasakaalu sümbol

Kala kui emotsionaalse tasakaalu sümbol

On teada, kalade akvaariumi vaatlemisel on rahustav toime.

Feng Shui praktikas kasutatakse kala sümboolikat tasakaalu loomiseks ja hoidmiseks kodudes või tööruumides. Kalaakvaariumi paigutamine õigesse kohta võib aidata luua rahulikku ja harmoonilist keskkonda ning toetada emotsionaalset heaolu.

Reiki praktikas võib kala olla sümboliks, mis aitab tasakaalustada energiakeskusi ehk tšakraid ning toetada emotsionaalset tervenemist ja tasakaalu. Kala kujutised võivad olla osa Reiki seanssidest, kus terapeut keskendub klientide emotsionaalsele tervisele ja tasakaalule. Näiteks võib terapeut paluda kliendil visualiseerida end kala kujul, mis ujub graatsiliselt vees, sümboliseerides rahu ja voolavust. Samuti võib terapeut asetada kliendi kehale kala kujutisega kristalle või kasutada kala kujutistega esemeid, et suunata ja tasakaalustada energia voolamist kehas ning toetada emotsionaalset tervenemist ja tasakaalu. Kala sümbol esindab rahulikku ja tasakaalustatud olekut ning võib aidata kliendil avaneda emotsionaalselt, vabaneda blokeeringutest ning leida sisemist tasakaalu ja heaolu Reiki seansside käigus.

Inimesed saavad kasutada kala kujutisi või sümboleid selleks, et toetada oma emotsionaalset tasakaalu ja heaolu. Näiteks võib luua emotsionaalse tasakaalu altar, kus on kala kujutised, kristallid ja muud esemed, mis sümboliseerivad rahu ja harmooniat.

Loodan, et leidsid sellest artiklist endale huvitavaid teadmisi kala sümboolika kohta. Kui soovid ka edaspidi saada huvitavat infot erinevate sümbolite selgitustega, siis palun liitu ka minu uudiskirjaga, et olla esimesena kursis kõigi uudistega.